Panorama 1453 Tarih Müzesi Okul Gezisi

Okulumuzun düzenlediği kültürel etkinlik kapsamında Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret ettik. Bu müze, İstanbul’un fethinin panoramik bir şekilde canlandırıldığı bir tarih müzesidir. Müze, Topkapı Kültür Parkı içinde yer almaktadır. Müzeye girdiğimizde, bize müzenin hakkında bilgi veren bir broşür aldık. Broşürde, müzenin fikir sahibi ve projenin koordinatörü ressam Haşim Vatandaş olduğunu ve müzenin tasarımı ve projelendirmesinin 2003’te, uygulama çalışmalarının ise 2005 yılında başladığını ve 2008 yılında tamamlandığını okuduk.

Müzenin panoramik resmin sergilendiği platforma çıktık. Platforma çıktığımızda gözlerimize inanamadık. Karşımızda devasa ışık şovu vardı. Işıksal gösteride İstanbul’un fethinin en canlı anları yer alıyordu. Resmin surlarındaki yıkılmış kısımlar ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul’un ilk belediye başkanı Hızır Bey’e, surların tamiri ile ilgili sunulan rapora göre çizilmişti ve bu resimler muhteşem bir ışık gösterisiyle canlandırılmıştı. Resimde 10.000 figür çizimi ve 3 boyutlu nesneler bulunuyordu. Resmin etrafında Fatih Sultan Mehmet’in binlerce askerinin tekbir sesleri ve Mehter Marşı duyuluyordu. Biz de bu seslere eşlik ederek tarihi bir atmosferin içinde olduğumuzu hissettik.

Resimdeki figürlerden bazılarının kimler olduğunu broşürden öğrendik. Resimde Fatih Sultan Mehmet’in yanında Akşemseddin, Molla Gürani, Zaganos Paşa, Çandarlı Halil Paşa gibi önemli kişiler vardı. Ayrıca Bizans İmparatoru Konstantinos Palaiologos, Cenevizli komutan Giovanni Giustiniani Longo, Papa’nın temsilcisi Kardinal Isidore gibi Bizans tarafının önde gelen isimleri de resmedilmişti. Resmin detaylarını inceleyerek fethin nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalıştık.

Müzeden ayrılırken çok etkilendik ve çok şey öğrendik. Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. #panorama1453https://www.instagram.com/reel/CsTU9gMOFXo/?utm_source=ig_web_copy_link