Oruç, havanın aydınlanmasından hemen önce başlanarak güneşin batışına kadar yiyip içmekten, nefsin aşırı istek ve arzularından uzak durmaktır. Yılda 1 defa Ramazan ayı boyunca her gün oruç tutmak, mükellef olan her Müslümana farz kılınmıştır.

Rasulullah (s.a.v) efendimiz ‘‘Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır’’(nesai,sıyam,5) buyurmaktadır.

Ramazan ayına kavuşmak bir nimettir, kıymetini bilmek gerekir. Bu ayda tutulan oruç cenneti kazandıran, kötülüklerden sakınıldığında da cehennem kapılarını kapatan bir ibadettir.

Ramazan iki şey içindir; birincisi geçmişi temizlemek, ikincisi geleceği aydınlatmak.

Allah’ın bizlere emrettiği her ibadetin faydaları ve sırları vardır. Oruç ibadetinin de hem topluma hem de insan sağlığına olan faydaları çok fazladır.

Topluma olan faydaları:

İnsanlar arasında yardımlaşma ve kardeşlik duygularını pekiştirir, insanları birbirine yaklaştırır.

İnsanları sabırla davranmaya, güzel davranışlar sergilemeye yöneltir.

Oruç, onu tutanlara yoksulluğun ne demek olduğunu, aç olanın halini  anlamayı öğretir. Böylece toplumda paylaşma duygusu artar, cömertlik kazanılmış olur.

Ramazan ayında kurulan iftar sofraları ailelerin bir araya gelmesine vesile olur ve akrabalık bağlarını güçlendirir. Bu sayede insanlar arasında birliktelik, sevgi ve dayanışma artmış olur. Camiler ve mescitler kalabalıklaşır, Müslümanlar arasında manevi duygular yoğunlaşmış olur.

İnsan sağlığına olan faydaları:

Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda  ABD’li bilim uzmanları New England Tıp dergisindeki bir makalede, günün 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın veya haftada belirli aralıklarla oruç tutmanın ömrü uzattığını ve birçok hastalığı engellediğini tespit etmiştir.

Japon hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi, oruç vücudun yenilenmesini sağlar (Autohagy) teziyle orucun insan sağlığına olan etkisini bilimsel olarak açıklayarak 2016 Nobel bilim ödülünü kazanmıştır.

Bu bilimsel çalışmalardan da anlıyoruz ki oruç sağlıktır. Bir yıl boyunca yorulan bedenimizi, mide ve sindirim sistemimizi dinlendirme fırsatıdır.

Gelin bu ramazan evlerimizde yaşadığımız umut ramazanı olsun, umut dolalım, umut taşalım!

Evlerimiz de yeniden dirildiğimiz günler olsun, silkinip kendimize gelelim !

Medyadan, gıybetten, kötü söz den, her türlü günahtan uzak durduğumuz bir dönemin başlangıcı olsun, rabbimizin rahmetine ermiş olalım.

Evlere kapanalım ama o evleri kıbleğah evlere dönüştürelim.

                                                                                                      Enes Sarıgül

Şefkat Okulları Yazılar ve Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir